Torsbergsgymnasiets elever bryr sig!

| Inga kommentarer

Under skärtorsdagen genomfördes en partipolitisk debatt på Torsbergsgymnasiet.  Alla riksdagspartierna samt Bollnäspartiet fanns representerade. Under närmare tre timmar grillades politikerna i allt från momsfrågor till drogpolitik, men det råder inga tvivel om att debatten blev som hetast när integrationsfrågan avhandlades.

Torsbergsgymnasiets elever fortsätter att imponera, de är pålästa, kritiskt ifrågasättande och mycket aktiva. Flera politiker menade att eleverna  pressade  politikerna att avslöja saker de aldrig skulle stå för i fullmäktigesalen. Politikerna gjorde i sin tur sitt yttersta för att besvara elevernas frågor, vilket var lättare sagt än gjort. Totalt skickades närmare hundra sms- frågor till panelen…

Debatten är nu till ända men vi lovar att diskussionerna fortsätter långt in på påsklovet.  

Vem sa att ungdomar inte bryr sig om politik?

Foto: Håkan Lenneby

Kommentera

Obligatoriska fält är märkta *.